למה חשוב דבר על ואקום בבקבוקי תינוקות?

Share

כל הורה שואף להעניק לילדו את התזונה הטובה ביותר באופן הבריא ביותר. כשאתם הולכים לקנות לתינוקכם בקבוק האכלה אתם בודקים, בין השאר, מאיזה חומר הוא עשוי, מהי צורתו ומהם מאפייני פטמת היניקה שלו. אך מה ידוע לכם על הוואקום שנוצר בבקבוק בזמן היניקה?

 

כאשר התינוק שלכם יונק מבקבוק סטנדרטי, פעמים רבות תראו את פיטמת הבקבוק מתכווצת פנימה. עם שחרור הפטמה והוצאתה מפי התינוק תראו כיצד אוויר מתחיל לפעפע בתוך הבקבוק. זהו הוואקום שנוצר בתוך הבקבוק בעת שהתינוק יונק.

הוואקום הוא תת-לחץ שנוצר בבקבוק בגלל כוח היניקה. התינוק יונק את הנוזל, אך אוויר לא נכנס בצורה טובה לתוך הבקבוק ואין מה שימלא את חלל הבקבוק במקום הנוזל שנשאב. זהו, למעשה, הוואקום בבקבוק, והוא ש"מושך" את הפטמה פנימה וגורם להתכווצותה.

כאשר נוצר ואקום בתוך הבקבוק התינוק שלכם מתקשה לינוק ונאלץ "להילחם" נגדו, כך שבמקום אכילה נעימה ורגועה הוא עלול לחוות אכילה קשה, מקוטעת, חסרת מנוחה ובסופו של דבר אף לאכול פחות ממה שהיה אוכל לולא הוואקום.

 

ואקום ודלקות אוזניים – הוכחות מחקריות

הוואקום הנוצר בבקבוק עובר ישירות לחלל הפה של התינוק וכך נוצר לחץ שלילי בפיו, העלול לגרום לעלייה בלחץ באוזן התיכונה, משום שחלל הפה והאוזן מחוברים בצינור שתפקידו להשוות לחצים ולפנות נוזלים מתוך האוזן. כשהלחץ עולה, צינור זה עלול להיסתם ולגרום להיווצרות של דלקות אוזניים וסיבוכים נוספים. כמו כן, הימצאות נוזלים בצינורית עלולה לגרום לבעיות שמיעה אצל התינוק ועקב כך אף לבעיות דיבור ולעיכוב בהתפתחות הקוגניטיבית.

Baby suffering ears   ear diagram

במחקר שנערך על ידי ד"ר קרייג בראון וד"ר בנגט מגנוסון באילינוי, ארצות הברית, נבדק הלחץ שנוצר בבקבוקי האכלה לתינוקות וכיצד הוא משפיע על היניקה ועל הלחץ באוזני התינוק. במחקר נבדקו תינוקות מתחת לגיל שנה. לתינוקות ניתנו בקבוקים משלושה סוגים: בקבוקים ללא מנגנון אוורור, בקבוקים בעלי מנגנון אוורור חלקי (כדוגמת שסתום הממוקם בפטמת הבקבוק) ובקבוקים בעלי מנגנון אוורור מלא (מסוג שאינו נמכר בארץ, בעל פעולה דומה לזו של בקבוקי Bfree).

החוקרים מצאו כי לאחר זמן האכלה קצר מאוד נוצר לחץ שלילי בבקבוקים ללא מנגנון אוורור או עם מנגנון אוורור חלקי. בבקבוקים ללא מנגנון אוורור, הלחץ שנוצר היה כה גבוה עד שבחלקם פטמת הבקבוק קרסה. לעומת זאת, בבקבוקים בעלי מנגנון האוורור המלא לא נוצר כל לחץ שלילי בזמן ההאכלה.

עוד נמצא במחקר כי בקרב התינוקות שינקו מבקבוקים ללא אוורור או עם אוורור חלקי, הלחץ שנוצר באוזן התיכונה עלה בהתאמה ללחץ שעלה בבקבוק, בעוד שבאוזני התינוקות שינקו מבקבוקים בעלי מערכת אוורור מלאה נשמר לחץ חיובי באוזניים.

 

המטרה – הכי קרוב ליניקה ביולוגית

מטרת הבקבוקים לתינוקות היא, בין השאר, לדמות יניקה ביולוגית. כאשר התינוק יונק ישירות משד אמו החלב יוצא מבלוטות וצינוריות החלב בשד בצורה איטית, מה שמונע לחץ שלילי בזמן היניקה.  בבקבוקי האכלה ללא מערכת אוורור, הוואקום לא משתחרר ולכן היניקה קשה לתינוק וגורמת לבליעת אוויר. בבקבוקים בעלי מערכת אוורור חלקית, הוואקום שנוצר משתחרר רק בחלקו כשאוויר זורם לתוך הבקבוק, והאוויר שנכנס לבקבוק נבלע על ידי התינוק ועלול לגרום לבעיות כגון גזים וקוליק.

Bottle with bubbles

בקבוקי Bfree הם בעלי מערכת אוורור מלאה, מה שאומר שאוויר זורם בהם בצורה קבועה ואינו מתערבב עם הנוזל שבבקבוק. כך נשמר לחץ חיובי קבוע בתוך הבקבוק המונע בליעת אוויר מיותרת.

 

מה אפשר לעשות?

הפתרון היעיל ביותר הוא להחליף את בקבוק ההאכלה בבקבוק בעל מנגנון אוורור מלא, כזה שיעזור לתינוק לאכול בנחת, מבלי להילחם. כאמור, ניתן למצוא מגוון בקבוקים בעלי מערכת אוורור חלקית כגון שסתומים בפטמה, שלכאורה אמורים לעזור לשחרר חלק מהלחץ, אך בפועל אינם עושים זאת והלחץ שנוצר בבקבוק עקב היניקה גבוה מאוד. נוסף על כך, מעט האוויר שכן נכנס זורם לתוך הנוזל, גורם להיווצרות בועות אוויר במזון ומייצר בעיות חדשות כגון ירידה באיכות המזון (התחמצנות וירידה בזמינות של ויטמינים כגון ויטמין C) ובליעת האוויר הנמצא בתוך הנוזל, העלולה לגרום לגזים וקוליק.

אם כן – מומלץ לבחור לתינוקכם בקבוק בעל מערכת אוורור מלאה המאפשרת זרימה של אוויר מבחוץ לתוכו ומונעת היווצרות ואקום, וזאת מבלי שהאוויר מתערבב בנוזל ויוצר בו בועות.